Tylko co trzeci Polak wyjeżdżający za granicę wykupił polisę ubezpieczeniową. Wśród odpoczywających w Polsce ubezpieczony jest co dziesiąty. Liczba osób korzystających z ubezpieczeń turystycznych rośnie z roku na rok, jednak wciąż niewiele z nich przed wykupieniem polisy zna ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Z reguły zadawalają się wzmianką, że „oferta zawiera ubezpieczenie”.
![Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne? [© woodsy - Fotolia.com] Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne? [© woodsy - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jak-wybrac-dobre-ubezpieczenie-turystyczne_img518034094584a.jpg)
Planując
urlop skupiamy się przede wszystkim na przyjemnych stronach wyprawy. Staramy się, aby jak najmniej formalności krępowało nas podczas wyjazdu. Tymczasem zadbanie o właściwe ubezpieczenie należy do kluczowych elementów planowania wyjazdu. Koszty leczenia, hospitalizacji czy nawet konsultacji lekarskiej podczas podróży - zwłaszcza zagranicznej - mogą okazać się olbrzymim obciążeniem dla domowego budżetu.
- Dobre ubezpieczenie turystyczne to produkt, który ma zapewnić wygodny i bezstresowy urlop. Takie ubezpieczenie powinno dawać kompleksową ochronę, adekwatną do formy i charakteru spędzanego urlopu. Ważne, aby ‘działało' już od momentu wyjścia, aż do powrotu do domu, bez względu na to, czy podróżujemy na terenie Polski, czy za granicą - mówi Anna Staniszewska, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych z PZU SA.
W razie wypadku lub nagłej choroby kompleksowe
ubezpieczenie turystyczne gwarantuje organizację i pokrycie kosztów pomocy medycznej, m.in. leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, transportu medycznego w miejscu pobytu, transportu do kraju, poszukiwania i ratownictwa w trudno dostępnych rejonach. Ponadto dzięki ubezpieczeniu możliwa jest organizacja dodatkowych usług assistance związanych z nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłą chorobą podczas podróży (np. dosłanie niezbędnych rzeczy osobistych, wizytę bliskiej osoby czy opiekę nad dziećmi).
Jak więc wybrać odpowiednie dla nas ubezpieczenie turystyczne? Przy wyborze należy się kierować przede wszystkim celem podróży oraz sposobem w jaki będziemy spędzać czas. Istotne jest w jakim kraju będziemy spędzać urlop i jak w tym kraju wygląda system opieki medycznej, tzn. czy będziemy mogli uzyskać pomoc medyczną w ramach posiadanego przez nas ubezpieczenia zdrowotnego NFZ oraz jakie koszty leżą po stronie pacjenta nawet w państwowej służbie zdrowia. Od tego powinien zależeć wybór sumy ubezpieczenia dla kosztów leczenia.
- Zastanówmy się też w jaki sposób będziemy spędzać urlop - wypoczywając na
plaży czy aktywnie np. biorąc udział w wyprawie surwiwalowej czy też uprawiając jakiś rodzaj sportu? Czy jedziemy sami czy też z rodziną, dziećmi? Od tego będzie zależało jaki zakres ochrony powinniśmy sobie zapewnić - mówi Anna Staniszewska.